Novosti > Smijeh nas liječi od užasa koji živimo

Objavljeno: 20-Jul-2017

Smijeh nas liječi od užasa koji živimo

About Us

Exit teatar iz Zagreba stigao je ovog ljeta na budvanski festival sa „Balonom“ Mata Matišića, jednog od najangažovanijih i najnagrađivanijih hrvatskih dramatičara i scenarista (stekao je reputaciju i kao kompozitor pozorišne i filmske muzike i džez muzičar). Izuzetnu Matišićevu dramu režirao je Mislav Brečić, i ona se igra u regionu i na festivalima kao apsolutni hit.

Ova pirandelovska smiješno-gorka i poražavajuća priča o našoj apsurdnoj svakodnevici na ovim prostorima, o novim kriminalno-tajkunskim – mafijaškim predstavnicima moći u našim društvima koji mogu sve da urade, suočava nas sa ljudima koji policiju drže u šaci, koji betoniraju žive ljude, zaustavljaju sahrane, postavljaju kardinale i biskupe... O svemu tome Matišić nam  govori kroz vizuru i iluziju glumca i glumačke profesiji, a bravurozna ekipa predstave „Balon“ – Vilim Matula, Krešimir Mikić, Branka Trlin i Ana Maras Harmander, očarala je gledalište scene Terase između crkava, i sa Grada teatra ispraćena je višeminutnim ovacijama.

Prvak hrvatske scene Vilim Matula, koga smo vidjeli u sjajnim transformacijama od nervoznog glumca, do pripovjedača, kaže da je počašćen sam je ponovo na festivalu u Budvi.

- Bio sam ovdje prethodnih godina i sa pozorištem „Kerempuh“, sa „Barunom Minhauzenom“, sa „Kvartetom“ Hajnera Milera, i uvijek nas je publika prelijepo primala. Osjeća se da ovdje postoji jedna pozorišna tradicija – kaže prvak hrvatske scene Vilim Matula.

O tome što „Balon“ angažovano i hrabro osvjetljava ova naša društva, naš mentalitet i slabosti, jer smo dopustili da nam se dogode „novi biznismeni“ i moćnici, ali i o tome što je ova priča i svojevrsni omaž glumačkoj profesiji, Matula ističe da stvari u pozorištu počinju biti metafora za sve.

-Kada su obični ljudi u životu prisiljeni da glume, onda su mnogo uvjerljiviji glumci nego mi, profesionalci, a mi, zapravo, pomažemo publici da kroz nas projicira i da gleda svoje predstave koje realno živi, i da se gledaoci u tome prisjećaju sami sebe od jutra do mraka, i sopstvenih gestova. Ljudi, naravno, izvode raznorazne uloge, pogotovu kada su tako užasna vremena kao sada, vremena koja i dalje prijete na razne načine, kao i cijeli svijet koji je postao trusan. Kriminal, koji je u svemu tome u današnje vrijeme došao na tako važna mjesta i visoke funkcije je najveći problem na ovom našem prostoru – objašnjava Matula, istučući da je predstava „Balon“ angažovana na mnogo načina, pa i kada su u pitanju stereotipi i poznati “obrasci” po kojima su za sve probleme u Hrvatskoj i dalje krivi Srbi, Židovi, Romi i homoseksualci, pogotovu odnosi između Srba i Hrvata.

Krešimir Mikić, isto tako bravurozan u nekoliko likova – od tihog, fino vaspitanog čovjeka koji brine o svojoj supruzi, do policajca i kriminalnog bosa, kaže da nema tako puno drama koje se na ovakav način bave glumcem i prave omaž glumačkoj profesiji, kao što je “Balon”.

-Mi smo negdje prije osam godina počeli da s ebavimo ovom pričom, mene je Vilim Matula pozvao da mu pomognem oko toga, imao je potrebu kao glumac da nešto napravimo, ali nije znao što. I tako je počeo “čačkati”, onda je došao i Mate Matišić, počeo je pisati dva komada, pa smo ih spojili. Sada već ima dosta improvizacije u predstavi, ali je sve krenulo iz potrebe da se izrazimo kao glumci, ali i da nešto kažemo o ovoj našoj svakidašnjici koja je kao nekakva crna komedija apsurda. Dužnost glumca je da zrcali stvarnost, a ja imam potrebu i mislim da je uvijek važno davati sliku stvarnosti. Zato i postoji kazalište – kaže Mikić, ističući da voli likove koje igra u “Balonu”, jer se sa njima može dobro “zezati”.

O tome koliko je priča “Balona” strašna, i koliko bi trebalo da nas uplaši, Mikić kaže da je ona u suštini horor, da je vjerna našoj realnoj stvarnosti.

-Mi živimo ovo što se događa u predstavi, jedno katastrofalno doba, u kojem kriminalci na ovim prostorima imaju veze od predsjednika država, do Vatikana. I svi to sve znamo, ali se pravimo ludi kao da to ne postoji, i ćutimo, a onda kada dođemo u kazalište i to vidimo, onda se smijemo. Možda je ipak bolje smijati se, nego plakati, ja lično uvijek više volim smijeh, jer to znači da imam odmak I da se ne poistovjećujem sa tom situacijom, a onda je dovoljno da ujutru pročitam novine I da se prepališim – kaže Krešimir Mikić.

R.B.R. 

20.07.- Pobjeda

12-Mar-2019
Festival Grad teatar potvrdio je svoj kvalitet dobijanjem oznake EFFE za naredne dvije godine

18-Feb-2019
"Krvave svadbe" u Herceg Novom

18-Dec-2018
Srećni novogodišnji i božićni praznici

26-Nov-2018
Dodjela nagrade "Grad teatar" 2017/ 2018.

13-Nov-2018
„Scene iz bračnog života“ povodom Dana opštine u Budvi

13-Nov-2018
Iz plemena starih Azra...

13-Nov-2018
Milica Grujičič dobitnica nagrade "Ardalion" na 23. Jugoslovenskom pozorišnom festivalu, Užice 2018.

13-Nov-2018
Paradoks održavanja osovine patrijarhata

2-Nov-2018
Dobitnik nagrade "Grad teatar" za pozorišni doprinos za 2017/18. godinu IGOR VUK TORBICA

31-Oct-2018
Budva Grad teatar u konkurenciji za „Ardaliona”

17-Sep-2018
Drama velikog španskog pesnika i ljubitelja slobode

17-Sep-2018
Živimo vrijeme poraza ljudskosti

28-Aug-2018
Našim političarima ne odgovara pomirenje naroda

21-Aug-2018
Trag vremena - štit, knjiga i nakit

21-Aug-2018
Muzika i umjetnost bez granica

21-Aug-2018
Kad u teatru neko posegne za poezijom uvijek ima publiku

20-Aug-2018
Društvo se i danas treba emancipirati da bi razumjelo ženu

20-Aug-2018
Moramo prestati da živimo strahove malih razlika

19-Aug-2018
Žmurimo pred stvarima koje su izvan zakona, morala, dostojanstva

19-Aug-2018
Kleža uvijek ima publiku

17-Aug-2018
Godine koje su određivale sudbinu generacija

17-Aug-2018
Univerzum bezbrojnih kombinacija

17-Aug-2018
Nušić kao rijetko koji pisac poznaje naš mentalitet

17-Aug-2018
Nušić naš balkanski i svagdanji

15-Aug-2018
Neliberalizam nam ukida kritičko mišljenje I humanizam

14-Aug-2018
Na srpskoj književnoj sceni su faraoni i karteli

14-Aug-2018
Ništa kod Vučića nije fascinatno da zasluži scenu

13-Aug-2018
Studija od izuzetnog značaja za pozorišnu umjetnost regiona

13-Aug-2018
Društvo banalizuje klasike

12-Aug-2018
Opseg emocija skratili smo na najmanji broj

12-Aug-2018
Autentično i impulsivno čitanje Lorkine poezije

11-Aug-2018
Premijera „Krvavih svadbi“ ispraćena ovacijama

9-Aug-2018
Autentično i impulsivno čitanje Lorkine poezije

9-Aug-2018
Impulsivna predstava koja pripada Mediteranu

9-Aug-2018
Večeras predstava kakvu Grad teatar zaslužuje

8-Aug-2018
Klasika nije i ne može biti dogma

7-Aug-2018
Svaki čovjek može da bude glumac, ali pitanje je ko je pravi umjetnik

7-Aug-2018
Živim svoj lični feminizam

7-Aug-2018
Veliki, plemeniti gospodin pozorišta

6-Aug-2018
Spomenik crnogorskom pozorištu

6-Aug-2018
Glupost je postal instrument vladanja

3-Aug-2018
Priča o sistemu i stradanju pojedinca

2-Aug-2018
Glas žena iz manjih sredina

1-Aug-2018
Zašto se vječno smijemo Nušiću

1-Aug-2018
Đorđo Sladoje predstavio novu zbirku poezije na Trgu pjesnika u Budvi

30-Jul-2018
Istina nikada nije nova, samo je nov način na koji se priča

27-Jul-2018
Svaka generacija mora ponovo reći šta je istina

27-Jul-2018
Mediteran u djelima crnogorskih slikara

26-Jul-2018
Andrić nam je, kao Hrist, svima oprao noge

24-Jul-2018
Da biste znali kuda idete, morate da imate elitu

NAPOMENA: “Grad teatar” ima isključivo pravo izmjene programa ili učesnika navedenih u programu, tj. otkaza nastupa pravnim ili fizičkim licima sa kojima nije zaključen pisani ugovor do dana nastupa.