Novosti > Smijeh nas liječi od užasa koji živimo

Objavljeno: 20-Jul-2017

Smijeh nas liječi od užasa koji živimo

About Us

Exit teatar iz Zagreba stigao je ovog ljeta na budvanski festival sa „Balonom“ Mata Matišića, jednog od najangažovanijih i najnagrađivanijih hrvatskih dramatičara i scenarista (stekao je reputaciju i kao kompozitor pozorišne i filmske muzike i džez muzičar). Izuzetnu Matišićevu dramu režirao je Mislav Brečić, i ona se igra u regionu i na festivalima kao apsolutni hit.

Ova pirandelovska smiješno-gorka i poražavajuća priča o našoj apsurdnoj svakodnevici na ovim prostorima, o novim kriminalno-tajkunskim – mafijaškim predstavnicima moći u našim društvima koji mogu sve da urade, suočava nas sa ljudima koji policiju drže u šaci, koji betoniraju žive ljude, zaustavljaju sahrane, postavljaju kardinale i biskupe... O svemu tome Matišić nam  govori kroz vizuru i iluziju glumca i glumačke profesiji, a bravurozna ekipa predstave „Balon“ – Vilim Matula, Krešimir Mikić, Branka Trlin i Ana Maras Harmander, očarala je gledalište scene Terase između crkava, i sa Grada teatra ispraćena je višeminutnim ovacijama.

Prvak hrvatske scene Vilim Matula, koga smo vidjeli u sjajnim transformacijama od nervoznog glumca, do pripovjedača, kaže da je počašćen sam je ponovo na festivalu u Budvi.

- Bio sam ovdje prethodnih godina i sa pozorištem „Kerempuh“, sa „Barunom Minhauzenom“, sa „Kvartetom“ Hajnera Milera, i uvijek nas je publika prelijepo primala. Osjeća se da ovdje postoji jedna pozorišna tradicija – kaže prvak hrvatske scene Vilim Matula.

O tome što „Balon“ angažovano i hrabro osvjetljava ova naša društva, naš mentalitet i slabosti, jer smo dopustili da nam se dogode „novi biznismeni“ i moćnici, ali i o tome što je ova priča i svojevrsni omaž glumačkoj profesiji, Matula ističe da stvari u pozorištu počinju biti metafora za sve.

-Kada su obični ljudi u životu prisiljeni da glume, onda su mnogo uvjerljiviji glumci nego mi, profesionalci, a mi, zapravo, pomažemo publici da kroz nas projicira i da gleda svoje predstave koje realno živi, i da se gledaoci u tome prisjećaju sami sebe od jutra do mraka, i sopstvenih gestova. Ljudi, naravno, izvode raznorazne uloge, pogotovu kada su tako užasna vremena kao sada, vremena koja i dalje prijete na razne načine, kao i cijeli svijet koji je postao trusan. Kriminal, koji je u svemu tome u današnje vrijeme došao na tako važna mjesta i visoke funkcije je najveći problem na ovom našem prostoru – objašnjava Matula, istučući da je predstava „Balon“ angažovana na mnogo načina, pa i kada su u pitanju stereotipi i poznati “obrasci” po kojima su za sve probleme u Hrvatskoj i dalje krivi Srbi, Židovi, Romi i homoseksualci, pogotovu odnosi između Srba i Hrvata.

Krešimir Mikić, isto tako bravurozan u nekoliko likova – od tihog, fino vaspitanog čovjeka koji brine o svojoj supruzi, do policajca i kriminalnog bosa, kaže da nema tako puno drama koje se na ovakav način bave glumcem i prave omaž glumačkoj profesiji, kao što je “Balon”.

-Mi smo negdje prije osam godina počeli da s ebavimo ovom pričom, mene je Vilim Matula pozvao da mu pomognem oko toga, imao je potrebu kao glumac da nešto napravimo, ali nije znao što. I tako je počeo “čačkati”, onda je došao i Mate Matišić, počeo je pisati dva komada, pa smo ih spojili. Sada već ima dosta improvizacije u predstavi, ali je sve krenulo iz potrebe da se izrazimo kao glumci, ali i da nešto kažemo o ovoj našoj svakidašnjici koja je kao nekakva crna komedija apsurda. Dužnost glumca je da zrcali stvarnost, a ja imam potrebu i mislim da je uvijek važno davati sliku stvarnosti. Zato i postoji kazalište – kaže Mikić, ističući da voli likove koje igra u “Balonu”, jer se sa njima može dobro “zezati”.

O tome koliko je priča “Balona” strašna, i koliko bi trebalo da nas uplaši, Mikić kaže da je ona u suštini horor, da je vjerna našoj realnoj stvarnosti.

-Mi živimo ovo što se događa u predstavi, jedno katastrofalno doba, u kojem kriminalci na ovim prostorima imaju veze od predsjednika država, do Vatikana. I svi to sve znamo, ali se pravimo ludi kao da to ne postoji, i ćutimo, a onda kada dođemo u kazalište i to vidimo, onda se smijemo. Možda je ipak bolje smijati se, nego plakati, ja lično uvijek više volim smijeh, jer to znači da imam odmak I da se ne poistovjećujem sa tom situacijom, a onda je dovoljno da ujutru pročitam novine I da se prepališim – kaže Krešimir Mikić.

R.B.R. 

20.07.- Pobjeda

30-May-2018
Održan Kick off sastanak projekta ”TOURNEE – Pozorišta za razvoj turizma u Evropi” 24.-25.maja u Fieru, Albanija

30-Apr-2018
Najava preliminarnog programa XXXII festivala Grad teatar

30-Apr-2018
Konferencija za novinare povodom predstavljanja preliminarnog programa XXXII festivala „Grad teatar“

24-Apr-2018
21.04. u 20h "Sudnji dan" u Crvenoj komuni

13-Apr-2018
"Ljepotica i zvijer" u Crvenoj komuni

19-Mar-2018
Najava pozorišnog programa „Grad teatar – Crvena komuna“

6-Mar-2018
Predstave za Budvane i van sezone

14-Nov-2017
24. novembra, sa početkom u 18 časova, u „Crvenoj komuni“ u Petrovcu biće izvedena društveno-angažovana predstava „Dar“

13-Sep-2017
Preko 10.000 ljudi vidjelo 36 programa

12-Sep-2017
Konferencija za novinare povodom zatvaranja 31. festivala „Grad teatar“

25-Aug-2017
Ljepota koja je duboko utkana u materiju

22-Aug-2017
Izložba "Ćutanje kamena" u Budvi: Oslobađanje zarobljene forme

19-Aug-2017
Kameni zapisi ljudi

19-Aug-2017
Savezništvo u kulturi

18-Aug-2017
Riječi i slike kao zapisi u kamenu

18-Aug-2017
Koncertni spektakl za završetak Muzičkog programa Grad teatra

18-Aug-2017
Pisati na stranom jeziku je kao da tumaraš po mraku

16-Aug-2017
Bekim Sejranović zatvorio Trg pjesnika u Budvi

16-Aug-2017
Glembajevi su priča našeg doba

14-Aug-2017
Hronika Budva Grad teatra

14-Aug-2017
Kultura uvijek preživi, a politika ne preživi

14-Aug-2017
Premijerom “Glembajevih” u Dubrovniku Grad teatar zvaršio svoj Dramski program

13-Aug-2017
Ogledala društva u tranziciji

13-Aug-2017
Spektakl o Krležinim junacima naših dana

13-Aug-2017
Budvani na predstavi Gospoda Glembajevi u Dubrovniku

10-Aug-2017
Priča koja nas je duboko uzdrmala

10-Aug-2017
Umjesto klasične promocije savremeni dijalog s povodom

10-Aug-2017
Srbija, Crna Gora i Hrvatska imaju iste kriminalne politike

9-Aug-2017
OBAVJEŠTENJE

9-Aug-2017
Ovo je vrijeme sa previše uglova posmatranja

7-Aug-2017
Kosmos sa svim svojim čudima

7-Aug-2017
Uvijek dajemo novo čitanje

4-Aug-2017
Puno razotkrivanje travestiranih identiteta

3-Aug-2017
Obavještenje povodom održavanja predstave “Gospoda Glembajevi” na 31. festivalu “Grad teatar”

3-Aug-2017
Mislim da je zazvučao Šekspir prošle večeri u Budvi

3-Aug-2017
Ovacije za maestra Ljubimova

2-Aug-2017
O devastiranim ljudima i gradovima

1-Aug-2017
Kvazipobunjeno društvo i travestija

30-Jul-2017
Njegoš je bio moralni idealista, mudrac i prorok

28-Jul-2017
Gdje je mjesto pojedinca u totalitarnom svijetu

27-Jul-2017
U Budvi sam, u kući ujaka, otkrivao slikarstvo i džez

27-Jul-2017
Predstava "Sloboda je najskuplja kapitalistička reč" izvedena pred brojnom budvanskom publikom

27-Jul-2017
Eros, krv i svetost kroz likove biblijskih žena

25-Jul-2017
Genijalni Mocart i domaći virtuozi

24-Jul-2017
Gorki put svih Prometeja naših dana

23-Jul-2017
Pisanje, bijeg od običnog života i njegove banalnosti

22-Jul-2017
I Prometej naših dana mora da strada

20-Jul-2017
Smijeh nas liječi od užasa koji živimo

20-Jul-2017
Sapfo i Njegoša spaja antički fenomen

19-Jul-2017
Na Trgu gostuje Ivana Dimić

NAPOMENA: “Grad teatar” ima isključivo pravo izmjene programa ili učesnika navedenih u programu, tj. otkaza nastupa pravnim ili fizičkim licima sa kojima nije zaključen pisani ugovor do dana nastupa.