Novosti > Nušić naš balkanski i svagdanji

Objavljeno: 17-Aug-2018

Nušić naš balkanski i svagdanji

About Us

U okviru koncepta svog ovogodišnjeg Dramskog programa – predstavljanje klasičnih djela u savremenom rediteljskom čitanju, Grad teatar priredio je i omaž Branislavu Nušiću, kojim je obilježio 80 godina od smrti jednog od najvećih komediografa ovog prostora.

Poslije predstava “Ožalošćena porodica”, u režiji Jagoša Markovića, i “Sumnjivo lice”, po konceptu i u režiji Vojislava Arsića, pred budvansku publiku stigla je i “Autobiografija”, u rediteljskom “iščitavanju” Predraga Štrbca. U jednoiposatnoj igri ansambla Srpskog narodnog pozorišta vidjeli smo djelove Nušićevog života kako ih je sam pisac zapisao – na originalan i  humorističan način, i sa dozom ironije i gorčine. Jer, pišući o svom životu od rođenja, pa do smrti, veliki komediograf istovremeno daje i kritiku našeg društva i mentaliteta, a u “Predgovoru” knjige, i kritiku biografa. U njegovoj “Autobiografiji”, koju je Nušić napisao za svoj 60. rođendan, upravo da bi izbjegao netačnosti i manipulacije svojih budućih biografa, poslije “Piščevog predgovora” slijede 24 priče, sve nose različite naslove i svaka nam daje posebnu poruku, a knjiga se završava “Pogovorom”.  

“Pakujući” za scenu ovaj uzbudljiv Nušićev životni i društveni “vremeplov”, reditelj Predrag Štrbac se odlučio za žanr kabarea (on je uradio i scenografiju), pa je uz glumce - Milovana Filipovića, Nebojšu Savića, Milana Kovačevića, Sonju Damjanović, Sanju Mikitišin i Višnju Obradović, i “živa” muzika koju na klavinolu izvodi na sceni Aleksandar Bahun, takođe “igrala” ulogu. Jedno od obilježja predstave svakako je i poigravanje sa našim savremenim svijetom, pa u tako “dopunjenoj” Nušićevoj biografiji vidimo i teme globalizma, političke korektnosti, korupcije…Pjesma “Tamo daleko” više ne označava čežnju za Srbijom, nego za nekim drugim, uređenijim i bogatijim društvima i zemljama, u koje mladi ljudi žele da odu u potrazi za nekim boljim, sigurnijim životom.

Kako je poslije izvođenja predstave istakao reditelj, Nušić kao rijetko koji pisac sa ovog prostora poznaje naš balkanski mentalitet u svim njegovim nijansama i karakteristikama, a kako se on ne mijenja tako brzo, onda se u njegovim djelima i danas prepoznajemo na vrlo aktuelan način. To Nušića stalno čini i našim savremenikom, i daje mogućnost pozorištu da se na bazi onoga što je pisao dalje poigrava, unoseći elemente naše svakidašnjice. Zato Nušić neprekidno ima i dobru komunikaciju s publikom, kao što je i ova “Autobiografija” sjajno primljena od budvanske publike – rekao je Štrbac, ističući da ova predstava ima više poruka.

Najvažnija od njih, kako je izjavio, jeste da čovjek spozna svijet u kojem živi onakav kakav zaista jeste, a ne kakav bi on želio da bude. Jer, samo se takvim sagledavanjem taj svijet može mijenjati da postane bolji, i u našem ličnom, i u političkom i društvenom kontekstu.

Glumca Milovana Filipovića, koga u Budvi pamtimo iz brojnih gostujućih predstava i festivalskih koprodukcija, vidjeli smo u ulozi Nušića, i kako je istakao, vrlo je zadovoljan reakcijom publike.

“Mi smo predstavu malo bazirali i na položaju pisaca danas, ali i umjetnika generalno, i na nekoj opštoj klimi koja je danas dominantna prije svega u Srbiji. Kako su pokazala brojna gostovanja ove predstave po regionu, tu klimu publika svuda jako dobro prepoznaje, jer stvari kao što su korupcija, društvene i političke igre i manipulacije, svi jednako živimo. Ali, ta situacija se ne odnosi samo na ove naše prostore nego, nažalost, i globalno, a mi smo našom predstavom željeli da malo zabavimo  publiku onim poznatim nušićevskim humorom, koji ismijavajući naše neprolazne, možda vječite ljudske mane, lako dobacuje i do našeg, i dalje prilično “sumnjivog vremena”. Ali, željeli smo i da joj poručimo da malo porazmisli o svijetu u kojem živimo, da ne nasjeda na populizam i propagandu političara, i da taj svijet pokuša sama da mijenja, jer niko naše živote i naša društva neće učiniti boljima, nego mi sami – izjavio je Filipović.          

16.08. - Dan

11-Jun-2019
Predstavljen program 33. Festivala Grad teatar Budva

4-Jun-2019
Krvave svadbe u Sloveniji

4-Jun-2019
Dobitnici nagrada na MIT festivalu 2019

10-Apr-2019
"Krvave svadbe" gostuju 16.05. u 19:30h na festivalu MIT u Kraljevskom pozorištu Zetski dom

27-Mar-2019
Poruka za Svjetski dan pozorišta 2019.

12-Mar-2019
Festival Grad teatar potvrdio je svoj kvalitet dobijanjem oznake EFFE za naredne dvije godine

18-Feb-2019
"Krvave svadbe" u Herceg Novom

18-Dec-2018
Srećni novogodišnji i božićni praznici

26-Nov-2018
Dodjela nagrade "Grad teatar" 2017/ 2018.

13-Nov-2018
„Scene iz bračnog života“ povodom Dana opštine u Budvi

13-Nov-2018
Iz plemena starih Azra...

13-Nov-2018
Milica Grujičič dobitnica nagrade "Ardalion" na 23. Jugoslovenskom pozorišnom festivalu, Užice 2018.

13-Nov-2018
Paradoks održavanja osovine patrijarhata

2-Nov-2018
Dobitnik nagrade "Grad teatar" za pozorišni doprinos za 2017/18. godinu IGOR VUK TORBICA

31-Oct-2018
Budva Grad teatar u konkurenciji za „Ardaliona”

17-Sep-2018
Drama velikog španskog pesnika i ljubitelja slobode

17-Sep-2018
Živimo vrijeme poraza ljudskosti

28-Aug-2018
Našim političarima ne odgovara pomirenje naroda

21-Aug-2018
Trag vremena - štit, knjiga i nakit

21-Aug-2018
Muzika i umjetnost bez granica

21-Aug-2018
Kad u teatru neko posegne za poezijom uvijek ima publiku

20-Aug-2018
Društvo se i danas treba emancipirati da bi razumjelo ženu

20-Aug-2018
Moramo prestati da živimo strahove malih razlika

19-Aug-2018
Žmurimo pred stvarima koje su izvan zakona, morala, dostojanstva

19-Aug-2018
Kleža uvijek ima publiku

17-Aug-2018
Godine koje su određivale sudbinu generacija

17-Aug-2018
Univerzum bezbrojnih kombinacija

17-Aug-2018
Nušić kao rijetko koji pisac poznaje naš mentalitet

17-Aug-2018
Nušić naš balkanski i svagdanji

15-Aug-2018
Neliberalizam nam ukida kritičko mišljenje I humanizam

14-Aug-2018
Na srpskoj književnoj sceni su faraoni i karteli

14-Aug-2018
Ništa kod Vučića nije fascinatno da zasluži scenu

13-Aug-2018
Studija od izuzetnog značaja za pozorišnu umjetnost regiona

13-Aug-2018
Društvo banalizuje klasike

12-Aug-2018
Opseg emocija skratili smo na najmanji broj

12-Aug-2018
Autentično i impulsivno čitanje Lorkine poezije

11-Aug-2018
Premijera „Krvavih svadbi“ ispraćena ovacijama

9-Aug-2018
Autentično i impulsivno čitanje Lorkine poezije

9-Aug-2018
Impulsivna predstava koja pripada Mediteranu

9-Aug-2018
Večeras predstava kakvu Grad teatar zaslužuje

8-Aug-2018
Klasika nije i ne može biti dogma

7-Aug-2018
Svaki čovjek može da bude glumac, ali pitanje je ko je pravi umjetnik

7-Aug-2018
Živim svoj lični feminizam

7-Aug-2018
Veliki, plemeniti gospodin pozorišta

6-Aug-2018
Spomenik crnogorskom pozorištu

6-Aug-2018
Glupost je postal instrument vladanja

3-Aug-2018
Priča o sistemu i stradanju pojedinca

2-Aug-2018
Glas žena iz manjih sredina

1-Aug-2018
Zašto se vječno smijemo Nušiću

1-Aug-2018
Đorđo Sladoje predstavio novu zbirku poezije na Trgu pjesnika u Budvi

NAPOMENA: “Grad teatar” ima isključivo pravo izmjene programa ili učesnika navedenih u programu, tj. otkaza nastupa pravnim ili fizičkim licima sa kojima nije zaključen pisani ugovor do dana nastupa.