Novosti > Linije bjekstva u razodjenutom svijetu

Objavljeno: 14-Jul-2017

Linije bjekstva u razodjenutom svijetu

About Us

Likovni program 31. Grada teatar započeo je međunarodnom multimedijalnom izložbom pod naslovom „Linije bjekstva“, koja je organizovana pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture. Riječ je o autroskom projektu kustoskinje Svetlane Racanović, postavci u prostoru kuće Medina na Trgu pjesnika, gdje su izloženi radovi umjetnika Neše Paripovića i Jovana Čekića iz Srbije, Milije Pavićevića i Natalije Vujošević iz Crne Gore, i Marka Polonija iz Švajcarske, a izložbu je proglasio otvorenom profesor mr Janko Ljumović, ministar kulture.

„Danas se pojam teatar ili pozorište zamjenjuje pojmom izvedbena umjetnost, zbog toga što u sebi anticipira širu platformu dejstva. Rekao bih da je i to linija bjekstva za savremeni teatar, zapravo želim reći da je savremena umjetnost jedan od ključnih sadržaja za inovaciju repertoara festivala, i to baš Grada teatra, u čiju je memoriju utkano otkrivanje prostora za umjetnost. Prostor ove izložbe je upravo takav, u prenapetom i ispunjenom prostoru grada, otkrili ste novi prostor za umjetnost, i to u središtu Starog grada“, rekao je Ljumović,ističući da posvećenim umjetničkim traganjem ova izložba u svom specifičnom prostoru i izuzetnom produkcijskom funkcioniše kao podsticaj za nesvakidašnja vizuelna iskustva i doživljaje, nudeći nam nove poglede na aktuelni trenutak savremenosti i jednu od mogućih refleksija dinamičnih kretanja globalnog sistema umjetnosti.

„Intrigantnost izloženih radova ogleda se i u povratku mistifikacije i misterije u samu srž umjetničkog stvaranja, na čemu se dobrim dijelom zasniva autentični umjetnički eros. Zato se oni mogu čitati i kao neka vrsta apela u današnjem razodjenutom svijetu, kako kaže Pol Virilo, postao svevidljiv ostavši bez svojih neosvjetljenih kutova“, rekao je Ljumović.

Brojnoj publici obratili su se v.d. direktora Grada teatar Milena Lubarda Marojević, i kustoskinja Svetlana Racanović. Ona se zahvalila svima koji su pomogli i učinili da se ova izložba organizuje, umjetnicima koji su pristali da ustupe svoje radove koje je ona željela da prikaže u svom autorskom projektu, a posebno Gradu teatru.

„Svi znamo da je ovaj festival osnovan 1987, isigurna sam da nisam jedina iz ovog grada i ove zemlje za koju je Grad teatar posebno te prve godine bio izvanredno važno iskutvo, jer je značio neposredan kontakt sa onim što je značilo savremeno u umjetnosti, ono što je novo, istraživačko, aletrnativno, što je nekonvencionalno, kao što je, recimo, ovaj prostor kuće Medina. Ove godine je trideset prvo izdanje Grada teatra, mogla bih reći da smo za tih trideset godina svjedočili i uspone i padove festivala, i ovoga grada, ap i ovog našeg društva. Bilo je tu izuzetnih umjetničkih ostvarenja, a bilo je, kada govorimo o padovima, nečega što ne bih vezala za programski segment Grada teatra, nego se odnosi na neke modele i obrasce promišljanja, ponašanja i djelovanja koji su, da kažem metaforički, imali karakter popularnih opereta, burleski, komedija, tragikomedija...Međutim, Grad teatar se od toga otrgao, ove godine se odvija pod mudrim brehtovskim motom „Za tri groša“, a dobro je da se ove godine uopšte odvija, i želim da tu njegovu trideset prvu godinu posmatramo kao prvu u novom ciklusu. Kad ovo kažem, ja želim da vjerujem da će i Grad teatar i naše društvo moći da prepozna i da angažuje ljude koji će prema festivalu i prema svima nama biti brižni, odgovorni, dobromisleći i dobročineći, čuvati prostore ulica, trgova, plaža, pejzaža koji su svi bili spektakularne scenografije upravo na programima Grada teatra, i one ljude koji će nas podsjetiti što je javni interes, javno dobro, koji će pokazati što znači biti dio društvene zajednice kojoj pripadate kao građanin, koji će štititi integritet  - individualni, kolektivni, i koji će štititi naše pravo na užitak, i u umjetnosti, i u življenju na ovom prostoru“, istakla je Racanovićeva.

14.07. - Vijesti    

15-Jul-2018
Spektakl Najdžela Kenedija ispred Starog grada

15-Jul-2018
Furiozna komedija o političkoj manipulaciji

13-Jul-2018
Nismo dorasli za demokratiju

11-Jul-2018
"Evgenije Onjegin" ispraćen ovacijama u Budvi

10-Jul-2018
OBAVJEŠTENJE - Rezervisane ulaznice Grada teatra

9-Jul-2018
Pohlepe I licemjerje naših dana

6-Jul-2018
Ikona i likovna dekonstrukcija

5-Jul-2018
Otvoren likovni program 32. festivala Grad teatar Budva

4-Jul-2018
"DAJEM REČ TEATRU" Dragan Mićanović u Budvi otvorio festival Grad teatar

2-Jul-2018
Potvrde za dolazak na svečano otvaranje 32. festivala primamo do 13:00h

30-Jun-2018
Grad teatar otvara „Romeo i Julija“

29-Jun-2018
Obavještenje - cijena ulaznica

30-May-2018
Održan Kick off sastanak projekta ”TOURNEE – Pozorišta za razvoj turizma u Evropi” 24.-25.maja u Fieru, Albanija

30-Apr-2018
Najava preliminarnog programa XXXII festivala Grad teatar

30-Apr-2018
Konferencija za novinare povodom predstavljanja preliminarnog programa XXXII festivala „Grad teatar“

24-Apr-2018
21.04. u 20h "Sudnji dan" u Crvenoj komuni

13-Apr-2018
"Ljepotica i zvijer" u Crvenoj komuni

19-Mar-2018
Najava pozorišnog programa „Grad teatar – Crvena komuna“

6-Mar-2018
Predstave za Budvane i van sezone

14-Nov-2017
24. novembra, sa početkom u 18 časova, u „Crvenoj komuni“ u Petrovcu biće izvedena društveno-angažovana predstava „Dar“

13-Sep-2017
Preko 10.000 ljudi vidjelo 36 programa

12-Sep-2017
Konferencija za novinare povodom zatvaranja 31. festivala „Grad teatar“

25-Aug-2017
Ljepota koja je duboko utkana u materiju

22-Aug-2017
Izložba "Ćutanje kamena" u Budvi: Oslobađanje zarobljene forme

19-Aug-2017
Kameni zapisi ljudi

19-Aug-2017
Savezništvo u kulturi

18-Aug-2017
Riječi i slike kao zapisi u kamenu

18-Aug-2017
Koncertni spektakl za završetak Muzičkog programa Grad teatra

18-Aug-2017
Pisati na stranom jeziku je kao da tumaraš po mraku

16-Aug-2017
Bekim Sejranović zatvorio Trg pjesnika u Budvi

16-Aug-2017
Glembajevi su priča našeg doba

14-Aug-2017
Hronika Budva Grad teatra

14-Aug-2017
Kultura uvijek preživi, a politika ne preživi

14-Aug-2017
Premijerom “Glembajevih” u Dubrovniku Grad teatar zvaršio svoj Dramski program

13-Aug-2017
Ogledala društva u tranziciji

13-Aug-2017
Spektakl o Krležinim junacima naših dana

13-Aug-2017
Budvani na predstavi Gospoda Glembajevi u Dubrovniku

10-Aug-2017
Priča koja nas je duboko uzdrmala

10-Aug-2017
Umjesto klasične promocije savremeni dijalog s povodom

10-Aug-2017
Srbija, Crna Gora i Hrvatska imaju iste kriminalne politike

9-Aug-2017
OBAVJEŠTENJE

9-Aug-2017
Ovo je vrijeme sa previše uglova posmatranja

7-Aug-2017
Kosmos sa svim svojim čudima

7-Aug-2017
Uvijek dajemo novo čitanje

4-Aug-2017
Puno razotkrivanje travestiranih identiteta

3-Aug-2017
Obavještenje povodom održavanja predstave “Gospoda Glembajevi” na 31. festivalu “Grad teatar”

3-Aug-2017
Mislim da je zazvučao Šekspir prošle večeri u Budvi

3-Aug-2017
Ovacije za maestra Ljubimova

2-Aug-2017
O devastiranim ljudima i gradovima

1-Aug-2017
Kvazipobunjeno društvo i travestija

NAPOMENA: “Grad teatar” ima isključivo pravo izmjene programa ili učesnika navedenih u programu, tj. otkaza nastupa pravnim ili fizičkim licima sa kojima nije zaključen pisani ugovor do dana nastupa.