Novosti > Linije bjekstva u razodjenutom svijetu

Objavljeno: 14-Jul-2017

Linije bjekstva u razodjenutom svijetu

About Us

Likovni program 31. Grada teatar započeo je međunarodnom multimedijalnom izložbom pod naslovom „Linije bjekstva“, koja je organizovana pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture. Riječ je o autroskom projektu kustoskinje Svetlane Racanović, postavci u prostoru kuće Medina na Trgu pjesnika, gdje su izloženi radovi umjetnika Neše Paripovića i Jovana Čekića iz Srbije, Milije Pavićevića i Natalije Vujošević iz Crne Gore, i Marka Polonija iz Švajcarske, a izložbu je proglasio otvorenom profesor mr Janko Ljumović, ministar kulture.

„Danas se pojam teatar ili pozorište zamjenjuje pojmom izvedbena umjetnost, zbog toga što u sebi anticipira širu platformu dejstva. Rekao bih da je i to linija bjekstva za savremeni teatar, zapravo želim reći da je savremena umjetnost jedan od ključnih sadržaja za inovaciju repertoara festivala, i to baš Grada teatra, u čiju je memoriju utkano otkrivanje prostora za umjetnost. Prostor ove izložbe je upravo takav, u prenapetom i ispunjenom prostoru grada, otkrili ste novi prostor za umjetnost, i to u središtu Starog grada“, rekao je Ljumović,ističući da posvećenim umjetničkim traganjem ova izložba u svom specifičnom prostoru i izuzetnom produkcijskom funkcioniše kao podsticaj za nesvakidašnja vizuelna iskustva i doživljaje, nudeći nam nove poglede na aktuelni trenutak savremenosti i jednu od mogućih refleksija dinamičnih kretanja globalnog sistema umjetnosti.

„Intrigantnost izloženih radova ogleda se i u povratku mistifikacije i misterije u samu srž umjetničkog stvaranja, na čemu se dobrim dijelom zasniva autentični umjetnički eros. Zato se oni mogu čitati i kao neka vrsta apela u današnjem razodjenutom svijetu, kako kaže Pol Virilo, postao svevidljiv ostavši bez svojih neosvjetljenih kutova“, rekao je Ljumović.

Brojnoj publici obratili su se v.d. direktora Grada teatar Milena Lubarda Marojević, i kustoskinja Svetlana Racanović. Ona se zahvalila svima koji su pomogli i učinili da se ova izložba organizuje, umjetnicima koji su pristali da ustupe svoje radove koje je ona željela da prikaže u svom autorskom projektu, a posebno Gradu teatru.

„Svi znamo da je ovaj festival osnovan 1987, isigurna sam da nisam jedina iz ovog grada i ove zemlje za koju je Grad teatar posebno te prve godine bio izvanredno važno iskutvo, jer je značio neposredan kontakt sa onim što je značilo savremeno u umjetnosti, ono što je novo, istraživačko, aletrnativno, što je nekonvencionalno, kao što je, recimo, ovaj prostor kuće Medina. Ove godine je trideset prvo izdanje Grada teatra, mogla bih reći da smo za tih trideset godina svjedočili i uspone i padove festivala, i ovoga grada, ap i ovog našeg društva. Bilo je tu izuzetnih umjetničkih ostvarenja, a bilo je, kada govorimo o padovima, nečega što ne bih vezala za programski segment Grada teatra, nego se odnosi na neke modele i obrasce promišljanja, ponašanja i djelovanja koji su, da kažem metaforički, imali karakter popularnih opereta, burleski, komedija, tragikomedija...Međutim, Grad teatar se od toga otrgao, ove godine se odvija pod mudrim brehtovskim motom „Za tri groša“, a dobro je da se ove godine uopšte odvija, i želim da tu njegovu trideset prvu godinu posmatramo kao prvu u novom ciklusu. Kad ovo kažem, ja želim da vjerujem da će i Grad teatar i naše društvo moći da prepozna i da angažuje ljude koji će prema festivalu i prema svima nama biti brižni, odgovorni, dobromisleći i dobročineći, čuvati prostore ulica, trgova, plaža, pejzaža koji su svi bili spektakularne scenografije upravo na programima Grada teatra, i one ljude koji će nas podsjetiti što je javni interes, javno dobro, koji će pokazati što znači biti dio društvene zajednice kojoj pripadate kao građanin, koji će štititi integritet  - individualni, kolektivni, i koji će štititi naše pravo na užitak, i u umjetnosti, i u življenju na ovom prostoru“, istakla je Racanovićeva.

14.07. - Vijesti    

12-Mar-2019
Festival Grad teatar potvrdio je svoj kvalitet dobijanjem oznake EFFE za naredne dvije godine

18-Feb-2019
"Krvave svadbe" u Herceg Novom

18-Dec-2018
Srećni novogodišnji i božićni praznici

26-Nov-2018
Dodjela nagrade "Grad teatar" 2017/ 2018.

13-Nov-2018
„Scene iz bračnog života“ povodom Dana opštine u Budvi

13-Nov-2018
Iz plemena starih Azra...

13-Nov-2018
Milica Grujičič dobitnica nagrade "Ardalion" na 23. Jugoslovenskom pozorišnom festivalu, Užice 2018.

13-Nov-2018
Paradoks održavanja osovine patrijarhata

2-Nov-2018
Dobitnik nagrade "Grad teatar" za pozorišni doprinos za 2017/18. godinu IGOR VUK TORBICA

31-Oct-2018
Budva Grad teatar u konkurenciji za „Ardaliona”

17-Sep-2018
Drama velikog španskog pesnika i ljubitelja slobode

17-Sep-2018
Živimo vrijeme poraza ljudskosti

28-Aug-2018
Našim političarima ne odgovara pomirenje naroda

21-Aug-2018
Trag vremena - štit, knjiga i nakit

21-Aug-2018
Muzika i umjetnost bez granica

21-Aug-2018
Kad u teatru neko posegne za poezijom uvijek ima publiku

20-Aug-2018
Društvo se i danas treba emancipirati da bi razumjelo ženu

20-Aug-2018
Moramo prestati da živimo strahove malih razlika

19-Aug-2018
Žmurimo pred stvarima koje su izvan zakona, morala, dostojanstva

19-Aug-2018
Kleža uvijek ima publiku

17-Aug-2018
Godine koje su određivale sudbinu generacija

17-Aug-2018
Univerzum bezbrojnih kombinacija

17-Aug-2018
Nušić kao rijetko koji pisac poznaje naš mentalitet

17-Aug-2018
Nušić naš balkanski i svagdanji

15-Aug-2018
Neliberalizam nam ukida kritičko mišljenje I humanizam

14-Aug-2018
Na srpskoj književnoj sceni su faraoni i karteli

14-Aug-2018
Ništa kod Vučića nije fascinatno da zasluži scenu

13-Aug-2018
Studija od izuzetnog značaja za pozorišnu umjetnost regiona

13-Aug-2018
Društvo banalizuje klasike

12-Aug-2018
Opseg emocija skratili smo na najmanji broj

12-Aug-2018
Autentično i impulsivno čitanje Lorkine poezije

11-Aug-2018
Premijera „Krvavih svadbi“ ispraćena ovacijama

9-Aug-2018
Autentično i impulsivno čitanje Lorkine poezije

9-Aug-2018
Impulsivna predstava koja pripada Mediteranu

9-Aug-2018
Večeras predstava kakvu Grad teatar zaslužuje

8-Aug-2018
Klasika nije i ne može biti dogma

7-Aug-2018
Svaki čovjek može da bude glumac, ali pitanje je ko je pravi umjetnik

7-Aug-2018
Živim svoj lični feminizam

7-Aug-2018
Veliki, plemeniti gospodin pozorišta

6-Aug-2018
Spomenik crnogorskom pozorištu

6-Aug-2018
Glupost je postal instrument vladanja

3-Aug-2018
Priča o sistemu i stradanju pojedinca

2-Aug-2018
Glas žena iz manjih sredina

1-Aug-2018
Zašto se vječno smijemo Nušiću

1-Aug-2018
Đorđo Sladoje predstavio novu zbirku poezije na Trgu pjesnika u Budvi

30-Jul-2018
Istina nikada nije nova, samo je nov način na koji se priča

27-Jul-2018
Svaka generacija mora ponovo reći šta je istina

27-Jul-2018
Mediteran u djelima crnogorskih slikara

26-Jul-2018
Andrić nam je, kao Hrist, svima oprao noge

24-Jul-2018
Da biste znali kuda idete, morate da imate elitu

NAPOMENA: “Grad teatar” ima isključivo pravo izmjene programa ili učesnika navedenih u programu, tj. otkaza nastupa pravnim ili fizičkim licima sa kojima nije zaključen pisani ugovor do dana nastupa.